کد مطلب: 3167 تعداد بازدید: ۱۳۳۱

هفته پژوهش گرامی باد.

بسم الله الرحمن الرحیم
سَنُرِيهِمْ آيَاتِنَا فِي الْآفَاقِ وَفِي أَنْفُسِهِمْ حَتَّى يَتَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ أَوَلَمْ يَكْفِ بِرَبِّكَ أَنَّهُ عَلَى كُلِّ شَيٍْ شَهِيدٌ فصلت:53
به زودى نشانه هاى خود را در افقها‏[‏ى گوناگون‏]‏ و در دلهايشان به آنها نشان می دهیم تا برايشان روشن گردد كه او خود حق است. آيا كافى نيست كه پروردگارت خود شاهد هر چيزى است؟
متعالی ترین تکاپوی همیشگی بشر، کشف حقیقت و شناخت راز و رمزهای هستی بوده و خواهد بود. ارزشمندترین ارمغان و میراث گذشتگان و سلف صالح، هدایت کردن انسان ها به سوی حقایق هستی و درک و فهم و واکاوی معارف عظیم الهی است؛ که از سوی پیامبران بزرگ تبیین و تبلیغ گردیده است. این تکاپوهای مقدس، هزاران هزار انسان شیفته­ی کشف  و وصال به حق را از حیرت و گمراهی و سرگشتگی رهانیده و به سرچشمه­ی حقیقت رسانده است؛ اما صد البته دریای بیکران معارف الهی که در همه عوالم هستی نهاده شده، آنقدر وسیع و گسترده است که حقایق کشف شده در برابر گهرهای دست نیافته را، بسیار ناچیز می نماید. از این رو اگر همه حقیقت پژوهان حوزوی کمر همت بربندند تا با همت والا و جهد و جد و اراده­ی راسخ، به کشف و استنباط معارف نورانی الهی دست یابند و هر یک سهم بزرگ و پر برکتی در این راه ایفا نمایند، ره به گزاف نسپرده اند.
در این میان، حوزه های علمیه خواهران که افتخار دارد، هزاران دانش آموخته مکتب اهل بیت علیهم السلام را از بین بانوان میهن اسلامی در دامن خود پرورانده و اندیشه و استعداد و قلم آنان را در راه گسترش اندیشه دینی به فعلیت رسانده است، اکنون باید در این تکاپوی مقدس، رسالت تاریخی خود را در ایفای سهم و نقش شایسته، عهده دار بشود و با خدا محوری و خود باوری، فاصله زیادی را که تا رسیدن به قلّه کمال و تعالی باقی است، با همت مضاعف و سرعتی دوچندان طی نماید.
این مهم، با حرکت به سمت ایجاد ظرفیت های لازم سخت افزاری و نرم افزاری، جهت ایجاد مراکز و نهاد های پژوهشی با مشارکت خواهران فاضل و فرهیخته دست یافتنی است. از این رو در جهت ایجاد آمادگی های کامل در بین خواهران و در راستای تحقق شعار راهبردی «هر طلبه، یک پژوهشگر»که از سال 1390، توسط معاونت پژوهش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران، انتخاب شده ، هر ساله بخشی از تمهیدات آن در قالب شعار محوری سال پی گیری می شود، سال گذشته شعار محوری «گسترش فرهنگ پژوهش» با محوریت انجام کرسی های آزاد اندیشی برگزیده شد و امسال با تاکید بر استمرار فرهنگ سازی و برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در تمامی مدارس علمیه خواهران، «پژوهشگری نوین»به عنوان شعار محوری برگزیده شده، تا خواهران طلبه به همه جنبه ها، مزایا، قابلیت ها و کار آمدی ابزارها و روش های نوین پژوهشی، خصوصاً بهره گیری از امکانات دیجیتال و فضای مجازی و سایبری در پیگیری اهداف و طرح ها و برنامه های پژوهشی، توجه ویژه داشته و همه این امکانات را به کار گیرند. طبعاً مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران، مدیریت های استانی، مسئولان، هیئت های امناء و مدیران مدارس علمیه خواهران، همه مساعی خود را در جهت کاربست امکانات و لوازم پژوهشی نوین در جهت رونق تمام عیار فعالیت های پژوهشی خواهران طلبه به کار خواهند برد؛ چرا که بالندگی و شکوفایی استعدادها در فضای آزاد اندیشانه حوزه ها، به حمایت دلگرم کننده متولیان امر، نیاز دارد. در این میان از عموم صاحب نظران و فرهیختگان حوزوی علاقه مند به گسترش و نشر معارف اهل بیت علیهم السلام انتظار داریم، مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران را صمیمانه و متعهدانه یاری رسانند.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
بیست و سوم آذر ماه یک هزار و سیصد و نود و دو
محمود رضا جمشیدی
مدیر حوزه های علمیه خواهران سراسر کشور