کد مطلب: 9127 تعداد بازدید: ۱۰۲۸

جوان، فرهنگ و آزادى(1)

چهارشنبه ۱۸ دى ۱۳۹۲
اهميت فرهنگ در حكومت
راه صلاح يك مملكتى، فرهنگ آن مملكت است. اصلاح بايد از فرهنگ بشود. دست استعمار توى فرهنگ ما، كارهاى بزرگ مى كند، نمى گذارد جوانهاى ما مستقل بار بيايند، نمى گذارند در دانشگاه جوان ما درست رشد بكنند، اين ها را از بچگى طورى مى كنند كه وقتى بزرگ شدند، اسلام هيچ و آنها همه ، همه چيز...! (1)
تاثير فرهنگ بر جوان
فرهنگ مبدا همه خوشبختى ها و بدبختى هاى ملت است. اگر فرهنگ ناصالح شد، اين جوانهايى كه تربيت مى شوند به اين ترتيب فرهنگ ناصالح، اينها در آتيه، فساد ايجاد مى كنند. فرهنگ استعمارى، جوان استعمارى تحويل مملكت مى دهد، فرهنگى كه با نقشه ديگران درست مى شود. اگر فرهنگ ، فرهنگ صحيح باشد جوانهاى ما صحيح بار مى آيند.(2)
هويت فرهنگى
هر كدام در هر كجا كه هستيد، بيدار كنيد ملت خودتان را، بفهمانيد كه شما هم يك موجودى هستيد، شما هم مكتب داريد، شما هم ذخاير داريد، شما همه چيز داريد و آن ها از دست شما همه چيز را گرفته اند و از همه بالاتر اين كه انحراف در ملت پيش آوردند، جوان ها را منحرف كردند يك انحراف مكتبى است. (3)
شما اكنون داراى نيروى عظيم جوانى هستيد، نيرويى كه مى توانيد اسلام و ميهن خود را به اوج عظمت و سرفرازى رسانيد و دست جنايت كاران را از ممالك اسلامى و كشور خود قطع كنيد. (4)
مى خواهيم كه جوانان ما، جوانان مستقل باشند و خودشان را ببينند احتياجات خودشان را ببينند، شرقى نباشند، غربى نباشند. (5)
شما خود بهتر از هر كس بايد بدانيد كه ملت قيام كرده است تا غبار فرهنگ هاى استعمارى را از خود بزدايد.
ما بايد عقايد استعمارى را با هر شكل و فرمش، در نطفه خفه كنيم و ايمان مردم را كه ابرقدرتها را به زانو درآورد از آنان جدا نسازيم. اميداورم نصيحت اين درد چشيده را بشنويد، چنان چه اين نصيحت را به آن جوانان و طبقه اى كه در اين موقع حساس، موجب تفرقه مى شوند مى كنم.
من خوف آن دارم كه اين تفرقه اندازيها به ضرر ملت رنج ديده و زيان خود آنان تمام شود... من از اين گرايش هاى غربى و شرقى متاسفم. فرزندان من! به آغوش اسلام برگرديد و از فرهنگ غنى اسلام بهره برداريد، گول آنانى كه جز مكيدن خون ملت هاى مستضعف ، مقصدى ندارند نخوريد و از مسير انقلاب اسلامى خارج نشويد كه خير شما و ملت شما در آن است. (6)
بايد زحمت بكشند، جوانهاى ما را بايد جديت كنند در اين معنا كه خودشان را گم كرده اند، پيدا بكنند؛ تا اسم غرب مى آيد، خودشان را نبازند. شما ديديد كه در مقابل غرب ايستاديد، آن هم در آن چيزى كه غرب جلو افتاده است، در نظامى، در تجهيزات عرض مى كنم كه با سلاح و امثال ذلك، شما در مقابل اينها كه زورمند بودند ايستادند و با دست خالى هم ايستادند و پيش برديد... نترسيد از غرب، اراده كنيد، دانشمندان ما نترسند از غرب، اساتيد دانشگاه ما نترسند از غرب و جوانان ما نترسند و اراده كنند، در مقابل غرب قيام كنند و شرق اراده كند كه در مقابل غرب قيام كند.
خداوند ان شاء الله ... شما جوانها را براى اسلام نگه دارد. (7)
نقشه دشمن
يك نقشه اى است براى اين كه جوانهاى ما را منعطف كنند ذهنشان را به اين مسائل. اگر چندين هزار جوان ما جذب شدند به مراكزى كه اين طور مسائل شهوى و حيوانى در او مطرح است، همين چندين هزار جوان را ملت ما از دست داده . (8)
روح جوان تازه رسيده، كه الا: وقت شهوتش هست، اگر مسائل شهوى براى و به آن طور رايج بشود و مسائل جدى آن به طور مغفول عنه بماند، بالاخره اين جوان آن طور بار مى آيد؛ ديگر زمان پيرى هم كه ديگر به درد نمى خورد، كارى از او بر نمى آيد. آن وقتى كه نيروى جوانى است و بايد به كار بيايد، آن وقت اين نيروى جوانى منحرف است كه تهى شده از آنى بوده، يكى چيز ديگر جايش نشسته، مسائل ديگرى هست از قبيل همين مسائل غربى و غرب زدگى. (9)
چيزى كه در حال حاضر مهم تر است، اين است كه بايد ما همه دست به دست هم داده و جلو افرادى را كه بين مردم مى افتند و مى خواهند اختلاف بيندازند بگيريم. اين افراد يك سرى از جوانان ما را اغفال مى كنند و به اسم كمك به مردم، بذر اختلاف مى پاشند و مى خواهند وضع را به عقب برگردانند؛ در حالى كه وقت مملكت آشفته شد ناراحتى ها زياد مى شوند و كودتايى به پا خواهد شد. اينها مى خواهند ما را به حالت اول برگردانند و جوانان را با مطالب فريبنده اغفال كند... جوانان را آگاه كنيد كه افراد مغرض ‍ نمى خواهند بچه ها درس بخوانند آنها مى خواهند آشوب به پا كنند و وضع را پيش آوردند؛ ولى ما بايد همه با هم، اين نهضت را گرم نگه داريم. (10)
با حساب مواد مخدر مى آيد، نه اين است كه يك قاچاقچى اين كار را مى كند يا قاچاقچى هايى، خير، اين ها حساب دارد، اين ها روى حساب فهميدند دانشگاه را بايد چه طورى نگذارند عمل بكند، مدارس علمى را بايد چه جورى نگذارند كار بكند - عرض مى كنم كه - جوانها را چه جورى بايد نگذارند مفيد براى جامعه باشند و نگذارند رشد بكنند و يك قسمش ‍ هم همين است كه با اعتياد، يا هروئين يا هروئين و با ترياك و امثال ذلك اين كارها را رواج بدهند. (11)
نقشه كشيدند كه نگذارند اين نهضت به ثمر برسد و لذا از همه طرف خراب كارى مى كنند. يك خراب كاريشان همين است كه نگذارند جوانهاى ما صحيح بار بيايند و حالا كه بايد از نيروى جوانى استفاده بشود، نگذارند اين نيروى جوانى به ثمر برسد. (12)
بايد جوانهاى ما، نسل فعلى، نسل آتيه را تربيت كنند... بايد مجله راه بيندازيد كه وقتى جوانها باز مى كنند شكل و صورت و عكس هاى مجله و تيترهاى مجله، طورى باشد مقابل آن كه پنجاه سال ما را به نابودى كشيد.
شما بايد جبران آن خرابى پنجاه سال را بكنيد. پنجاه سال جامعه ما، هر مجله اى را باز كردند و يا گوش به راديو و تلويزيون دادند، همه انحرافى بود، همه براى اين بود كه از جوانها مبادا جوان صحيحى ساخته شود، كه خداوند به داد شما رسيد و مسائل جهش پيدا كرد. اين ها دنبال اين هستند كه انقلاب را برگردانند به جاى اولش . هركس مجله مى خواهد بنويسد بايد مجهز باشد كه اين نسل آينده را تربيت كند. براى نسل آينده فكرى بكنيد.
اسلام همه نسل ها را مكلف مى داند. (13)
 
پي نوشت ها:
1- صحيفه نور، ج 1، ص 97، بيانات امام در مورد نقشه هاى استعمار براى غارت ممالك اسلامى 18 / 6 / 56.
2- همان، ج 1، ص 273، بيانات امام در جمع روحانيون و طلاب و جمعى از مردم به مناسبت فاجعه كشتار مردم قم در 19 دى، 19 /10 / 56.
3- همان، ج 11، ص 238، 24، سخنرانى 20 دى 1358 در قم، نمايندگان سازمانهاى آزادى بخش ‍ جهان.
4- همان، ج 1، ص 2، 4، پيام امام به ملت ايران و ارائه رهنمودهايى به طبقه جوان.
5- همان ج 12، 54، بيانات امام در جمع دانشجويان عضو انجمن هاى اسلامى و سازمانهاى دانشجويان مسلمان دانشگاههاى سراسر كشور و گروهى از مردم تهران .
6- همان، ج 5، ص 122، اعلاميه امام در آستانه ترك تهران به قم،9 / 12 / 57.
7- همان، ج 11، ص 184و 185، بيانات امام در جمع نمايندگان دانشجويان و دانشجويان اردبيل، 12 / 10 / 58.
8- همان، ج 8، ص 192، سخنرانى 30 تير 1385 در قم، اعضاى اتحاديه انجمن اسلامى دانشجويان اروپا، آمريكا و كانادا و دانشجويان اصفهان.
9- صحيفه نور، ج 8، ص 200، سخنرانى 30 تيرماه 58 در قم، كاركنان راديو دريا.
10 همان، ج 6، ص 23، بيانات امام در جمع نمايندگان عشاير بنى كعب شادگان خوزستان 28 / 1 / 58.
11- همان، ج 7، ص 271 بيانات امام در جمع كاركنان سازمان مبارزه با اعتياد، 12 / 4 / 58.
12- همان، ص 257، بيانات امام در ديدار با گروهى از جوانان اسلام، 12 / 4 / 58.
13- همان، ج 15، ص 37 و 38، بيانات امام در ديدار با حجه الاسلام كروبى سرپرست بنياد شهيد، خانواده شهيد مازندرانى و اعضاى هيئت تحريريه و كاركنان ماهنامه شاهد، 4 / 4 / 60.
 
برگرفته از كتاب:جوان در كلام نور، تأليف مرتضى روحانى.
 
ادامه دارد...