کد مطلب: 9087 تعداد بازدید: ۷۴۶

حلول ماه ربيع الاول و اعمال آن

پنجشنبه ۱۲ دى ۱۳۹۲
اين ماه همانگونه كه از اسم آن پيداست بهار ماههاست؛ به جهت اين كه آثار رحمت خداوند در آن هويداست. در اين ماه ذخاير بركات خداوند و نورهاى زيبايى او بر زمين فرود آمده است؛ زيرا ميلاد رسول خدا(صل الله عليه و آله) در اين ماه است و مى توان ادعا كرد كه از اول آفرينش زمين، رحمتى مانند آن بر زمين فرود نيامده است.
 
شب اول ربيع الاول:
اين شب به نام «ليلة المبيت» مزين است، در اين شب يک حادثه مهم تاريخى واقع شده است؛ در سال سيزدهم بعثت، رسول خدا(صلي الله عليه و آله) از مکه به قصد هجرت به سوى مدينه، از شهر خارج شد و در «غار ثور» پنهان گرديد و اميرمؤمنان حضرت على(عليه السلام) براى اغفال دشمنان، فداکارانه در بستر آن حضرت خوابيد و مشرکان قريش که خانه رسول خدا(صلي الله عليه و آله) را محاصره کرده بودند، به گمان آن که ايشان در بستر آرميده است، تا صبح منتظر ماندند و چون صبحگاهان با شمشيرهاى برهنه به منزل آن حضرت هجوم بردند تا رسول اللّه(صلي الله عليه و آله) را بکشند، حضرت على(عليه السلام) را ديدند که از آن بستر برخاست، بدين ترتيب، پيامبر گرامي اسلام(صلي الله عليه و آله) در فرصتى مناسب خود را از چنگال مشرکان قريش نجات داد و امام علي(عليه السلام) نيز با اين فداکارى، عشق، علاقه و برادرى خود را نسبت به ايشان نشان داد؛ اين در حالى بود که هر زمان ممکن بود کسى را که در آن بستر خوابيده بود به قتل برسانند.

بنابراين آيه شريفه «وَ مِنَ النّاسِ مَنْ يشْرِى نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللّهِ وَ اللّهُ رَئُوفٌ بِالْعِبادِ; (سوره بقره، آيه 207) بعضى از مردمِ (با ايمان و فداکار) جان خود را در برابر خشنودى خدا مى فروشند; و خداوند نسبت به بندگان مهربان است» در حق اميرالمومنين(عليه السلام) نازل شد.
سال هجرت رسول خدا(صلي الله عليه و آله) مبدأ تاريخ مسلمانان است و تحولى عظيم در جهان اسلام روى داد.
روز اوّل علماء گفته اند مستحبّ است كه براى تشكّر نعمت سلامتى رسول خدا و اميرالمؤمنين(صلوات الله عليهما) روزه بدارند. و زيارت آن دو بزرگوار در اين روز مناسب است.
 
 
 
خدایا؛
تو را به مناسبتهای عزیز این ماه گرامی قسم می‌دهیم؛
این ماه را بر تمام شیعیان جهان، مبارک و پر خیر و برکت قرار بده،
و در ظهور ارباب و مولای ما؛ امام زمان(عج) تعجیل بفرما،
و به ما توفیق بهره بردن از فضایل این ماه عنایت فرما،
و تمام مریضها را به حرمت این ماه شفا بده،
و مشکلات و گرفتاری تمام شیعیان را برطرف بفرما.
آمین ربّ العالمین.