کد مطلب: 8750 تعداد بازدید: ۷۶۵

رخدادهای روز یازدهم ماه محرم سال 61 ه - ق

جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۲

روز یازدهم محرم سال 61 ه - ق است و روز عاشورا، امام حسین(عليه السلام) و یاران باوفای‌ شان همگی به شهادت رسیده‌اند ... دشمنان آن حضرت همگی شاد هستند ولی انگار شعله نهضت امام حسین(عليه السلام) نباید خاموش شود... کاروان اسرای کربلا با حضور امام سجاد(عليه السلام)، حضرت زینب(سلام الله عليها) و بسیاری دیگر از اعضای کاروان سید الشهدا(عليه السلام) اندکی بعد باید به سوی کوفه حرکت کنند... .

رخدادهای روز یازدهم ماه محرم سال 61 ه - ق پیرامون قیام امام حسین (عليه السلام):

1.حرکت کاروان اسرا از کربلا

عمر بن سعد در روز یازدهم تا وقت ظهر در کربلا ماند و بر کشتگان سپاه خود نماز گزارد و آنان را به خاک سپرد.

وقتی روز از نیمه گذشت فرمان داد تا بانوان خاندان پیامبر(صلي الله عليه و آله) را بر شتران بی‌ جهاز سوار کردند و حضرت سجاد(عليه السلام) را نیز با زنجیر مخصوصی بسته و بر شتر سوار کردند. هنگامی که آنان را مانند اسیران می‌ بردند و از قتلگاه عبور دادند، نظر بانوان بر جسم مبارک امام حسین(عليه السلام) افتاد و لطمه‌ ها بر صورت زدند و صدا به فریاد و ندبه برداشتند.

حضرت زینب کبری(عليهاالسلام) نعش برادر را به سینه خود چسبانید و با صوتی حزین گفت:

«یا محمداه(صلي الله عليه و آله) این حسین توست که با اعضای پاره پاره در خون خویش آغشته است، این‌ ها دختران تواند که اسیر شده‌ اند، این حسین توست که بدنش بر روی خاک افتاده. پدرم فدای کسی باد که جراحتش دوا نپذیرد، پدرم فدای کسی باد که با غصه از دنیا رفت، پدرم فدای کسی باد که لب تشنه شهید شد».

حضرت سکینه(عليهاالسلام) نیز جسد پدر را در بر گرفت، ناله زد و عرض کرد:

«پدر جان، قتل تو چشم دشمنان را روشن و دل‌ شان را شاد کرد، پدر جان بنی امیه مرا در کوچکی یتیم کردند... ».

2. تشکیل مجلس ابن زیاد

روز یازدهم عمربن سعد به کوفه آمد. ابن زیاد اذن عمومی داد تا مردم در مجلس حاضر شوند. سپس راس مطهر امام حسین(عليه السلام) را نزد او گذاشتند و او به آن نگاه و تبسم ‌کرده و با چوبی که در دست داشت به آن جسارت می‌ کرد.

3. حرکت اهل بیت امام حسین(عليه السلام) به سوی کوفه

عصر روز یازدهم اهل بیت(عليهم السلام) را با حالت اسارت به طرف کوفه بردند. نزدیک غروب حرکت کردند و شبانه به کوفه رسیدند. بنابراین آن بزرگواران داغدار و مصیبت زده را تا صبح پشت دروازه‌ های کوفه نگه داشتند. هنگام صبح عمر بن سعد مانند فرماندهی که از فتوحات خویش خوشحال است همراه اسراء وارد کوفه شد.