کد مطلب: 8600 تعداد بازدید: ۹۹۴

عوامل استحكام خانواده از نظر اسلام

دوشنبه ۶ آبان ۱۳۹۲
در اسلام برای تشكیل خانواده، استانداردهایی معرفی شده است. هرقدر اركان تشكیل دهنده خانواده با آن استانداردها منطبق باشند به همان مقدار از شایستگی، برتری و استحکام  برخوردار خواهند بود. از این رو، به طور اجمال می توان گفت خانواده ي مستحکم  از نظر اسلام، آن است كه اركان آن شایسته و منطبق با استانداردهای اسلامی باشد، مناسبات و روابطی منطبق با آموزه های دینی بر آن ها حاكم باشد، خروجی آن انسانهایی شایسته و موثر در ساخته شدن جامعه ي ایده آل اسلامی باشد. و اما ملاك برتری، از نظر اسلام، مال و ثروت و مانند آن نیست كه كسی به آنها ببالد. برتری خانواده به انطباق آن با استانداردهای اسلامی و برخورداری از ویژگیهای ارزشی و فضیلت هاست پاره ای از این فضیلت ها که موجب سلامت و استحکام خانواده می شود عبارتند از:
1-  رعایت و پایبندی به موازین شرعی
اسلام، اهل بیت پیغمبر اكرم (صلي الله عليه و آله) را به عنوان نمونه ای كامل از خانواده برتر معرفی و صلاحیت الگویی آن را برای جهانیان امضا كرده است. خداوند سبحان این خانواده را از هر گونه رجس و پلیدی مبرا دانسته است و لحظه لحظه زندگی این بزرگواران منطبق با احکام الهی بود. به همین جهت زندگی آن ها الگوی جهانیان است.
2- قناعت
قناعت در اصطلاح به معنای بسنده کردن به قسمت خویش و خوشنود بودن آمده است.
قناعت باعث سکون روحی و عدم ایجاد خصلت ها و حالات مخرب دنیوی و اخروی هم چون حرص و ولع و دنیا طلبی و یا حتی به قولی استرس و فشار خون و سکته و هزاران بیماری امروزی که ناشی از فشارهای روحی و روانی اند می باشد. در سیره اقتصادی معصومین (علیهما السلام) اصل قناعت از مکمل های اصلی بحث کار و تلاش برای روزی است. کار و تلاش در برابر واگذاری امور به خدا قرار می گیرد و بسیار مورد سفارش معصومین (علیهما السلام) بوده است. قناعت مربوط به حوزه مصرف می باشد و منافاتی برای تلاش و ممانعتی برای کسب روزی ندارد
 3- ساده زیستی
پیامبر اسلام (صلي الله عليه و آله) در توصیف زاهدان می فرماید: «زاهد دوست دارد آن چه را كه خدا دوست دارد و دشمن دارد آنچه را او دشمن دارد، از حلال دنیا اجتناب كرده، به حداقل اكتفاء می كند و به حرام آن اعتنائی ندارد».
4- عفو و گذشت
امام صادق(عليه السلام) فرمود: «هر انسان مسلمانى که خشمگين شود و با وجود فوران شعله غضب و توانائى بر اعمال آن، خشم خود را فرو برد خداوند در روز قيامت دل او را سرشار از رضايت و خشنودى خود خواهد نمود».
5- نادیده گرفتن مسایل کوچک
مسائل کوچک می توانند در نهایت به اختلافاتی چاره ناپذیر تبدیل شوند. همیشه دو نفر با تمام نیرو برای غلبه بر مشکلات اصلی تلاش می کنند، ولی سرانجام مشکلات کوچک آنان را مغلوب می سازد؛ چیزهای بی اهمیتی که فرصت وخیم تر شدن یافته است.