کد مطلب: 8104 تعداد بازدید: ۷۵۸

خلاصه اي از سيره حضرت مهدي(عجل الله تعالي فرجه الشريف)

شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۲
خلاصه اي از سيره حضرت مهدي(عجل الله تعالي فرجه الشريف)
بسم الله الرحمن الرحيم
پیامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) فرمودند: مهدی از فرزندان من است، نامش نام من (محمد) و كنیه اش كنیه من (ابوالقاسم) می‌باشد، ‌در صورت و سیرت از همه كس به من شبیه تر است. برای او غیبتی است كه در آن مردم دچار حیرت می‌گردند و بسیاری از دسته‌ها و گروه های مردم، گمراه می شوند، آنگاه مانند ستاره تابانی از پرده غیبت بدر آید و زمین را پر از عدل و داد كند آن چنان كه پر از ظلم و ستم شده باشد. 
(بحارالانوار/ ج 51، ص 17، ح 13، به نقل از كمال الدین.
 
 
نام پدر و مادر امام زمان (عليه السلام):
نام پدر این بزرگوار امام حسن عسگری (عليه السلام) پیشوای یازدهم و نام مادر گرامیشان نرجس خاتون (سلام الله عليها) می باشد که ایشان بنا بر روایات یک شاهزاده رومی بودند و در خواب با امام حسن عسگری (عليه السلام) آشنا شده و مسلمان می شوند. امام زمان تنها فرزند امام حسن عسگری (عليه السلام)می باشد.
 
تاریخ ولادت:
یک سال و یک ماه پس از ازدواج امام حسن عسگری (عليه السلام) و نرجس خاتون امام زمان به دنیا می آیند حضرت ولی عصر (عليه السلام) بنا بر بیشترین روایت روز جمعه نیمه شعبان 255 هجری قمری متولد شده اند
جالب است بدانیم او پیش از آفتاب چشم به این جهان گشود، تا همیشه آفتاب را پشت سر قرار دهد.
شب این میلاد خجسته را «شب برات» ‌و «شب مبارک» و «شب رحمت» خوانند. شیخ صدوق در کمال الدین نقل می کند نرجس خاتون روزی مشاهده می کند که نوری وارد بدن او می شود و به امام حسن عسگری(عليه السلام) موضوع را گزارش می کند و امام او را نوید به بارداری امام زمان می دهد و می فرماید: پسری می آوری که نامش محمد است و پس از من، جانشین من خواهد بود.
پس میلادش روز جمعه نیمه شعبان 255 هجری است چون پدرش وفات کرد او 5 ساله بود و مشهور بین علماء نیز همین تاریخ است و کسی در این جهت اعتراضی نکرده مگر کلینی در کافی و صدوق در کمال الدین و شیخ طوسی در الغیبه که این سه بزرگوار یک مرتبه سال 255 و بار دیگر 256 نوشته اند اما هر سه بیشتر سال 255 هجری را قبول دارند برای ولادت ایشان تاریخ های دیگری هم ذکر شده.
علت اینکه در تاریخ تولد ایشان عده ای اختلاف دارند ممکن است به دلیل پنهان نگه داشتن تولد آن امام بوده باشد بنابراین اصل ولادت مهدی جزء مسلّمات تاریخ است و در این تاریخ بین علما و محدثان و علمای فریقین هیچ گونه اختلافی نیست. مدت عمر شریف امام زمان (عليه السلام) از سال 255 تا کنون مي باشد. سال به امامت رسیدن 260 هجری و سن شریفشان درآن هنگام 5 سال است.
 
دوران زندگی
1 ـ از تولد تا غیبت: حضرت مهدی(عجل الله تعالي فرجه الشريف) پس از تولد حدود پنج سال تحت سرپرستی پدر بزرگوارشان امام عسگری (علیه السلام) به صورت نیمه مخفی زندگی کردند. یکی از کارهای بسیار مهمی که حضرت امام حسن عسگری(علیه السلام) در این دوره انجام دادند این بود که امام مهدی(عجل الله تعالي فرجه الشريف) را به بزرگان شیعه معرفی کردند تا در آینده در مسئله امامت دچار اختلاف نشوند.
2 ـ غیبت صغری: پس از شهادت حضرت امام حسن عسگری (علیه السلام) در سال 260 ق دوره غیبت صغری آغاز شد و تا سال 329 ق ادامه پیدا کرد. در این دوره حضرت مهدی(عجل الله تعالي فرجه الشريف) از طریق چهار نائب به ادامه امور مردم می پرداختند.
3 ـ دوره غیبت کبری: این دوران از سال 329 ق شروع شد و تا زمانی که خداوند مصلحت بدانند ادامه خواهد داشت در این دوره پاسخ به پرسش ها و احکام مردم بر عهده نایبان عام آن حضرت است و حضرت نایب خاصی برای این دوره معرفی نکرده اند.
 
4 ـ دوره حکومت: پس از ظهور، امام زمان(عج) بر اساس احکام اسلام حکومت واحد جهانی تشکیل خواهند داد که در سایه آن سرتاسر عالم پر از عدل و داد خواهد شد.
 
تاریخ و سبب شهادت:
امام زمان(عجل الله تعالي فرجه الشريف) هم اکنون زنده است و به خواست خداى متعال تا زمانى که قیام کند و جهان را از عدالت بهره‏مند سازد، زنده ‏خواهد بود. سپس چند سال حاکم على‏الاطلاق روى زمین خواهد گردید که مدت آن، در روایات، به طور مختلف، هفت، هشت، نه، ده و نوزده سال تعیین شده است که هر سال آن برابر با ده سال فعلىِ ما است. بنابراین اگر حکومتش هفت سال باشد، برابر با هفتاد سال ما خواهد بود.
 
پس از شهادت آن حضرت، به مدت چهل روز هرج و مرج و فتنه و فساد در جهان حاکم مى‏گردد و سپس عمر این جهان به پایان مى‏رسد و عالم قیامت آغاز مي گردد.