کد مطلب: 8082 تعداد بازدید: ۲۶۵۹

تاريخچه حوزه علميه ثامن الحجج(عليه السلام) شهرستان پارس آباد

چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۲
 
بسم الله الرحمن الرحيم
 
حوزه علميه ثامن الحجج(عليه السلام) شهرستان پارس آباد با تلاش و همت حجت الاسلام والمسلمين حاج آقا علوي امام جمعه محترم شهرستان پارس آباد در سال 1382 تأ‌سيس و از همان سال با تعداد 30 نفر طلبه از جمله خوابگاهي و روزانه آغاز به فعاليت نمود. اين مكان مقدس در ابتدا يك ساختمان دو طبقه اي بود كه در سال 1386 به همت مؤسس و مديريت محترم حوزه علميه طبقه سوم نيز ساخته شد و بالاخره در سال 1388 با مساعدت و كوشش مؤسس و هيأت امناي محترم ساختمان دوم نيز در كنار ساختمان اول بنا شد. و نيز بسيج طلاب از سال 1384 در محيط ساختمان حوزه علميه تأسيس شد و توسط خود طلاب اداره مي شود و از همان آغاز در زمينه هاي فرهنگي ـ تبليغي و تربيتي برنامه هاي ارزنده اي داشته اند و تعدادي از طلاب نيز در پايگاه بسيج طلاب به عنوان مربي و سرگروه حلقه هاي صالحين مشغول به فعاليت مي باشند.
تعداد فازغ التحصيلان حوزه علميه تا سال 1392 تعداد 101 نفر بوده و تعداد 26 نفر نيز در حال فارغ التحصيلي(در حال تدوين پايان نامه) هستند. اساتيد اين حوزه در سال هاي آغاز بيشتر غيربومي بوده و به ياري خداوند متعال به مرور زمان و با تلاش اساتيد و طلاب فعال در حال حاضر بيشتر اساتيد اين مركز بومي هستند.
به لطف و عنايت خداوند منان از همان سال هاي آغاز تحصيل طلاب با پشتكاري كه داشتند توانستند در عرصه تبليغ و تحقيق و پژوهش فعاليت هايي داشته باشند به گونه اي كه هم اكنون 35 نفر مبلغ فعال در مدارس در گفتمان هاي ديني و نماز جماعات (به عنوان امام جماعت) شركت فعال دارند و تعداد 30 نفر در مكان هاي عمومي از جمله هيأت ها و مساجد و حسينيه ها در سطح شهر و روستاها مشغول به تبليغ مسائل ديني مي باشند.
در زمينه  پژوهش تا سال 1392به تعداد 113 نفر طلاب موفق به دفاعيه پايان نامه هاي خود كه با موضوعات مختلف از جمله مسائل روز بود، شدند و هم چنين در زمينه پژوهشي به تعداد 5 نفر در جشنواره ها و مقالات كشوري و به تعداد 7 نفر در سطح منطقه اي و استاني موفق به اخذ رتبه هاي برتر شدند.
فعاليت طلاب محدود به حوزه نبوده بلكه در آموزش و پرورش، مراكز پيش دبستاني، مؤسسات قرآني و سازمان تبليغات اسلامي نيز مشغول به كار مي باشند و نيز تعدادي از طلاب در مراكز تربيت مدرس قم و سطح سه حوزه هاي علميه قم مشغول به تحصيل مي باشند.