کد مطلب: 17068 تعداد بازدید: ۴۸۸

نشست پژوهشی با موضوع گروهای تکفیری

شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴
نشست پژوهشی با عنوان گروهای تکفیری در حوزه علمیه الزهرا (س) شهرستان خلخال برگزار گردید

به مناسبت هفته پژوهش نشست پژوهشی با موضوع گروههای تکفیری در مدرسه علمیه الزهراء(س)  با سخنرانی حاج آقای اخگری از اساتید مجرب حوزه برادران و خواهران شهرستان خلخال برگزار گردید. در این نشست حاج آقای اخگری از اساتید مجرب با اشاره به دو واژه شنویت و تکفیر، گفتند که، از ویژگی های سنویت این است که سنویت در مقابل اهل سنت تشکیل شده که ریشه آنها به احمد حنبل بر می گردد و از ویژگی های این دو گروه این است که قائل به مذهب نیستند و از تمام مذاهب اربعه عبور کردند و باب اجتهاد را مفتوح کردند وتا به امروز هم بوده است.

و ابن تیمیه که بزرگترین و قوی ترین فرد وهابیت بوده است  تا این که رسید به دوران محمد بن عبدالوهاب که مستقیماً تحت تعالیم و تأثیر سیستم جاسوسی انگلیسی بود. ایشان در ادامه به بررسی واژه تکفیر پرداختند و گفتند که تکفیر از کفر، گرفته شده، یعنی پوشاندن و نهان کردن چیزی و گاهی به کشاورز کافر می گویند چون دانه را در زمین پنهان می کند و در معنای اصطلاحی تکفیر کسی را به کفر نسبت دادن و یا به عبارتی کسی را کافر خواندن می باشد.

ایشان با اشاره به ریشه یابی واژه تکفیر خاطر نشان کردند که در جهان اسلام واژه تکفیر از زمان پیامبر (ص) آغاز شده که اولین ته است.

 و برخی از مسلمانان در زمان پیامبر(ص) دیگر مسلمین را تکفیر می کردند و حتی بعد از رحلت رسول اکرم(ص) گروه های تکفیری شروع به تخریب شخصیت امام علی(ع) کردند به گونه ای که ایشان 25 سال از خلافت درو ماندند و در طول این سال از امام علی (ع) به دور از شأن و منزلت ایشان، یک شخص بی دین که نماز نمی خواند ساخته بودند به گونه ای که وقتی ایشان در مسجد به شهادت رسیدند مردم گفتند که مگر علی (ع) به مسجد رفت، ایشان با شاره به حکومت های تکفیری امروز جهان افزودند که حکومت ها به خاطر نابود کردند مخالفان از حربه تکفیری در سوره، عراق و...، استفاده می کنند.

حاج آقای اخگری، در پایان طلاب را به پژوهش در مورد گروه های تکفیری از صدر اسلام تا به امروز توصیه کردند و گفتند که امروز، باید با انجام تحقیقات محکم و حساب شده گروه های تکفیری را به جهان اسلام معرفی کنیم.