کد مطلب: 16873 تعداد بازدید: ۶۷۸

بایدها و نبایدهای شبکه مجازی

یکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴
استفاده از شبکه‌های اجتماعی و مانند آن اگر مستلزم مفسده (مانند ترویج فساد نشر اکاذیب و مطالب باطل) بوده و یا خوف ارتکاب گناه باشد """و یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود""" و یا خلاف قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی باشد جایز نیست. و تشخیص موضوع برعهده مکلف است.

خانم نژاد دادگر در جمع طلاب مدرسه علمیه الزهرا (سلام الله علیها) به بررسی شبکه های اجتماعی پرداخت و به بایدها و نبایدهای شبکه مجازی اشاره نمود.

خانم نژاد دادگر بیان داشت: یکی از ویژگی های مهم شبکه های اجتماعی در این است که به مکانی برای اشتراک گذاری دانش تبدیل شده اند. تنوع کاربران و دانش به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی بسیار زیاد بوده، از این رو می توان به اهمیت و ضرورت این شبکه ها به عنوان ابزاری در جهت بهبود آموزش و یادگیری توجه نمود. اهمیت موضوع، زمانی بیشترمی شود که بدانیم درصد عظیمی از مخاطبان این رسانه ها را جوانان تشکیل می دهند که از نظر توسعه، مهمترین سرمایه ی انسانی هر کشور تلقی می شوند.و نباید این را فراموش کرد که  استفاده از این شبکه های اجتماعی فوائد و مضراتی دارد ولی آنچه بیشتر به چشم می خورد مضرات آن است .

وی ادامه داد: شبکه های اجتماعی چند دسته هستن.بعضی از آنها به خاطر قابلیت های فساد آورشان نامناسب وبعضی از آنها  کارآیی ضعیف دارن.و اما برخی دیگر مستقیما ابزار دشمن درجه یک ما هستند .  مرجع بزرگ جهان اسلام،  رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد شبکه های مجازی چنین بیان کردند.  به طور کلی استفاده از شبکه‌های اجتماعی و مانند آن اگر مستلزم مفسده (مانند ترویج فساد نشر اکاذیب و مطالب باطل) بوده و یا خوف ارتکاب گناه باشد  """و یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود"""  و یا خلاف قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی باشد جایز نیست. و تشخیص موضوع برعهده مکلف است. مراجع حکم را بصورت کلی بیان می کنند و تشخیص موضوع با خود مکلف می گذارند؛ مگر اینکه موضوع حکم، موضوعی شرعی باشد، که در این صورت حد و رسم موضوع نیز توسط حاکم شرع بیان می شود.اما اینکه در حکم گفته میشود "اگر موجب تقویت دشمن نمی شود "و یا "اگر مستلزم فساد نمی شود "؛

وی افزود: برخی موضوعات احکام، ساده هستند و همه مکلفین می توانند آنرا تشخیص دهند،مثلاً مکلف میداند که شبکه اجتماعی برای او مفسده دارد یا نه؟ و یا با شبکه های اجتماعی به حرام می افتد یا نه؟ . و طبق تشخيص خود عمل می کند. اما گاهی اوقات تعیین موضوع حکم نیاز به دقت بیشتری دارد که باید با تحقیق و بررسی، موضوع و مصداق  حکم را معلوم کرد.و حتی گاهی تشخیص موضوع حکم به قدری مشکل است که باید توسط کارشناس خبره معلوم شود، و حتی مرجع تقلید نیز برای تعیین برخی موضوعات و مصادیق خاص، به نظر کارشناس مراجعه می کندولی سئوالی که مطرح می شود این است که حکم کلی مراجع در مورد سود رساندن به کفار و یا تضعیف اسلام چیست؟

  پاسخ کلی همه ی مراجع عظام تقلید این است که : تقویت کفر و تضعیف اسلام حرام است. و این را بعنوان یک اصل عقلی و فقهی مسلّم میدانند.

در استفاده از این شبکه باید به چند نکته توجه کرد اولا؛ بودن ما در شبکه های ضد اجتماعی دشمن، علی الخصوص صهیونیستی، یعنی بودن دشمن! اگر امثال ما پذیرای نرم‌افزار دشمن نباشیم، زمین مانور دشمن هم کوچکتر می شود.و کارش سخت تر ؛اما با عضویت ما، میدان نبرد او نیز گسترده تر و دست او علیه ما بازتر می شود  .ثانیا: با دسترسی به اطلاعات گوشی یا رایانه، و نیز مکالمات خود، به دشمن در تهیه ی آمار دقیق او از میزان ایمان و اعتقادات، سلایق،علایق، سبک استدلال، میزان قدرت تحليل، میزان تأثیر گذاری برنامه های دشمن بر ما،نحوه ی تعامل ما با یکدیگر، و صدها مؤلفه ی دیگر در جنگ نامتوازن فرهنگی کمک می کنیم.این اطلاعات، نقشه ی راه دشمن را برای نابودی جبهه ی حق دقیق و دقیق تر می کند.

ثالثا:پس از طی شدن دوران جنگ سرد، و با ایجاد حفره های اطلاعاتی،نشط اطلاعات،دستگیری جاسوسان، ریسک بسیار بالای جاسوسی، و نیز پیدایش جاسوسان دو جانبه و سه جانبه،و دریافت اطلاعات نیم سوخته و افتادن در تور های اطلاعاتی حریف، قدرت های اطلاعاتی تصمیم بر این گرفتند که با کمترین هزینه، بیشترین و دقیق ترین و بروز ترین اطلاعات را در همه ی زمینه ها از حریف دریافت کنند ؛برای همین ابتدا ایترنت را جهانی کردند و به مرور مراحل تکمیلی جاسوسی اطلاعاتی را به اجرا گذاشتند که شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها از آخرین ابزارهای جاسوسی است. بنابراین بودن ما درتکمیل اطلاعات دشمن حداقل در حد یک مخبر اطلاعاتی است. یک مخبر اطلاعاتی نقش بسیار مهمی در جمع آوری اطلاعات دارد.تکمیل اطلاعات دشمن حداقل در حد یک مخبر اطلاعاتی است. یک مخبر اطلاعاتی نقش بسیار مهمی در جمع آوری اطلاعات دارد. رابعا: هیچ کس حاضر نیست جاسوس بیگانه شود، مگر افراد وطن فروش. این افراد نیز برای دشمن خیلی قابل اعتماد نیستند، پس راه چاره، ارائه ی یک نرم افزاری است بسیار جذاب، وسوسه انگیز،  پرفایده و به ظاهر کم هزینه.طوری که در آینده ی نزدیک ، جزء لوازمات زندگی هر فرد باشد. بنابراین اهداف اصلی ایجاد شبکه های ضد اجتماعی و پیام رسان، پشت رنگ و لعاب جذاب،و با نام اجتماعی!!در واقع شبکه ی جاسوسی اجتماعی است!کاربران اینگونه شبکه ها، در واقع حلقه های زنجیره ی اطلاعاتی دشمن اند.