کد مطلب: 16777 تعداد بازدید: ۶۱۴

اخلاق حسنه پایه واساس تحصیل علوم دینی دانستند

شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴
اخلاق نیکو تنها مختص به تحصیل علم الهی نمی باشد بلکه در تمام شئونات زندگی چه فردی چه اجتماعی باید جاری شود.و باید توجه داشت در مسائل اخلاقی نباید دنباله روی هرکسی بود، باید دید که آیا شخص توانسته خود استفاده کند یا تنها لقلقه زبانش هست. کسی که به خودش سودی نرسانده فایده ای برای دیگران نمی تواند داشته باشد.

حجت الاسلام محسن محدث واعظ در حضور طلاب مدرسه علمیه الزهرا (سلام الله علیها) اردبیل به تشریح علوم مفید از نظر بزرگان دین پرداختند.

حجت الاسلام محدث واعظ بیان داشتند؛ رسول اکرم (صلی الله علیه واله وسلم) علم نافع را در سه چیز منحصر کرده اند: آیه المحکم، فریضه عادل، سنه القاعده. یک سری از علوم منحصر در اعتقادات ما هستندو برخی در اخلاقیات و خلق و خوی ما وابسته هست.

وی پایبندی به اخلاق حسنه را پایه واساس تحصیل علوم دینی دانستند و بیان داشتند که آیت الله جوادی آملی (حفظه الله) در فرمایشات خود به طلاب چنین می فرمودند: اگر یک طلبه در ابتدای امر متخلق به اخلاق الهی نباشد همین که در مقدمات بحث کرد و اختلاف نظر پیدا کرد تمام تلاشش این خواهد بود که خود را محق نشان دهد.

وی بیان داشت ؛ این اخلاق نیکو تنها مختص به تحصیل علم الهی نمی باشد بلکه در تمام شئونات زندگی چه فردی چه اجتماعی باید جاری شود.و باید توجه داشت در مسائل اخلاقی نباید دنباله روی هرکسی بود، باید دید که آیا شخص توانسته خود استفاده کند یا تنها لقلقه زبانش هست. کسی که به خودش سودی نرسانده فایده ای برای دیگران نمی تواند داشته باشد.

وی بیان کرد؛ علمی که تواضع بیاورد، حلم و صبر بیاورد، تقوا بیاورد این علم، علم نافع است. و بر این اعتقاد داریم که علومی که در حوزه های علمیه - چه در حوزه علمیه برادران و چه خواهران- تدریس می شود همان علومی هستند که رسول اکرم (صلی الله علیه واله وسلم) فرمودند. و نباید این را فراموش کرد که در حوزه های علمیه افراط و تفریط نباید راه داشته باشد.